CERTYFIKACJA ISO 22716
ECJiP zajmuje się certyfikacją Systemu Zarządzania Jakością ISO 22716 w branży kosmetycznej od wielu lat. Zapewniamy możliwość uzyskania certyfikatu ISO 22716 po pomyślnym wdrożeniu systemu GMP kosmetycznego. Certyfikat ISO 22716 stanowi obiektywne potwierdzenie wykazania przez firmę dobrych praktyk produkcji kosmetycznej. Posiadanie wdrożonego i certyfikowanego systemu ISO 22716 jest gwarancją zapewniającą tworzenie bezpiecznego produktu kosmetycznego. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego nr 1223/2009/WE wszystkie firmy produkujące kosmetyki, są zobowiązane posiadać funkcjonujący system ISO 22716(GMP Kosmetyczne).
Korzyści z wdrożenia
i certyfikacji
ISO 22716
Certyfikat ECJiP stanowi udokumentowany dowód prawidłowo funkcjonującego systemu ISO 22716 w Twojej firmie.
Oferta
Cena certyfikatu ISO jest kwestią bardzo indywidualną. Koszt wdrożenia certyfikatu zależy od wielu czynników. Główne czynniki wpływające na cenę certyfikacji to wielkość firmy, ilość i stopień złożoności procesów występujących w organizacji oraz liczby zatrudnionych pracowników.
Chcesz poznać koszt wdrożenia certyfikatu w Twojej firmie – skontaktuj się z nami!
Masz pytania dotyczące ISO 22716?
Napisz lub zadzwoń,
postaramy się udzielić Ci odpowiedzi.
Czym jest norma PN-EN ISO 22716:2009?
Powyższa norma stanowi przewodnik dobrych praktyk produkcji dla branży kosmetycznej stanowiący spójność z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009/WE z dnia 30.11.2009 dotyczące produktów kosmetycznych. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego nr 1223/2009/WE wszystkie firmy produkujące kosmetyki, są zobowiązane posiadać funkcjonujący system ISO 22716(GMP Kosmetyczne).
Dla kogo PN-EN ISO 22716:2009?
Jak wynika z powyższego opisu, system skierowany jest głównie do producentów oraz importerów dystrybutorów wyrobów kosmetycznych. Warto zwrócić uwagę na liczne korzyści, wynikające z wdrożonego i certyfikowanego systemu GMP dla branży kosmetycznej, są nimi m.in.: poprawa konkurencyjności i wizerunku marki poprzez oferowanie kosmetyków wysokiej jakości, wzbudzenie zaufania klientów, sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa poprzez posiadanie uporządkowanej dokumentacji, procedur i instrukcji, ograniczenie wystąpienia błędów produkcyjnych. Posiadanie Certyfikatu ISO 22716, w zależności od branży, daje możliwość uzyskania dodatkowych punktów w przetargach oraz ubiegania się o różnego rodzaju dotacje.
Główne zasady GMP opisane w normie 22716
Zasady GMP opisane w normie ISO 22716 obejmują kluczowe obszary:
Personel: Każdy pracownik powinien posiadać wiedzę z zakresu produkcji, kontroli i magazynowania produktów o określonej jakości.
Pomieszczenia: Wszystkie pomieszczenia muszą być odpowiednio zaprojektowane i eksploatowane, aby utrzymać je w odpowiedniej czystości. Dodatkowo, mają ułatwiać lokalizację oraz ochronę półproduktów i wyrobów gotowych.
Wyposażenie: Każde urządzenie powinno być stosowane zgodnie z przeznaczeniem, a jego łatwość w czyszczeniu i dezynfekcji jest kluczowa. W przypadku zautomatyzowanych systemów konieczny jest nadzór nad ich poprawnym funkcjonowaniem.
Surowce i materiały opakowaniowe: Surowce i materiały opakowaniowe muszą spełniać kryteria akceptowalności odpowiednie dla jakości wyrobów gotowych.
Produkcja: Działania na każdym etapie produkcji muszą uwzględniać charakterystykę wyrobu gotowego i odbywać się zgodnie z ustalonymi procedurami.
Wyrób gotowy: Wyrób gotowy musi spełniać wszystkie kryteria jakościowe, a sposób jego przechowywania, zwrotu i transportu nie może wpłynąć na jego akceptowalność.
Laboratorium kontroli jakości: W laboratorium kontrolowania jakości należy stosować zasady dotyczące pracowników, urządzeń, pomieszczeń, zleceniobiorców i dokumentacji. Pracownicy tego działu są zobowiązani do przeprowadzania kontroli i analizy próbek w celu ustalenia ich dopuszczalności.
Odpady: Odpady muszą być usuwane terminowo i z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny.
Podwykonawstwo: Aby uzyskany produkt spełniał wymagania zleceniodawcy, konieczne jest spisanie umowy lub porozumienia, które zostanie potwierdzone i monitorowane przez obie strony.
Reklamacje i wycofania z rynku: Wszystkie reklamacje powinny być badane i analizowane, a decyzje dotyczące dalszych działań powinny opierać się na tej analizie. Wycofanie produktu z rynku powinno przebiegać zgodnie z ustalonymi procedurami, obejmującymi również działania korygujące.
Audity wewnętrzne: Audyty wewnętrzne mają na celu monitorowanie wdrożenia systemu oraz wprowadzanie działań korygujących w przypadku wystąpienia niezgodności.
Dokumentacja: Dokumentacja różni się w zależności od specyfiki przedsiębiorstwa i wyrobu gotowego. Każda organizacja zobowiązana jest do utworzenia własnego systemu dokumentacyjnego, zawierającego informacje dotyczące wszelkich działań związanych z wdrożeniem i utrzymaniem systemu.
Certyfikacja normy ISO 22716
Wdrożenie przebiega w następujących etapach:
Różnica GMP a GMP+
Samo GMP odnosi się do Dobrych Praktyk Produkcyjnych w branży kosmetycznej, pochodzi od nazwy standardu kosmetycznego PN-EN ISO 22716: 2009 „Kosmetyki. Dobre Praktyki Produkcji (GMP). Przewodnik Dobrych Praktyk Produkcji”. Natomiast GMP+ to standard kierowany do producentów pasz dla zwierząt oraz ich składników, jak również do przedsiębiorstw transportowych i handlowców działających na tym rynku, a współpracujących z holenderskim i niemieckim przemysłem paszowym.
Dlaczego ECJiP?
Zespół naszych konsultantów pracuję na terenie całej Polski od wielu lat. Dzięki współpracy z dużą ilością firm (ponad 1000 zadowolonych klientów) mamy szerokie doświadczenie w wielu branżach. Realizowaliśmy procesy certyfikacji systemu ISO 22716 zarówno dla dużych firm jak zakłady produkcyjne jak i dla małych oraz średnich przedsiębiorców. Ze swojej strony możemy zapewnić Państwa o wysokiej jakości oferowanych przez nas usług oraz w pełni kompleksowym podejściu. Certyfikat ISO 22716 przygotowujemy dla firm fachowo, skutecznie i szybko. Załatwiamy wszystkie sprawy formalne związane z uzyskaniem certyfikatu oraz służymy głosem doradczym w przypadku wszystkich audytów i kontroli.
Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami.