Badania nawierzchni
Oferujemy badanie amortyzacji nawierzchni przeznaczonych na place zabaw i siłownie plenerowe. Badanie amortyzacji nawierzchni jest przeprowadzane według normy PN-EN 1177. Podczas badania weryfikujemy czy badana nawierzchnia posiada odpowiedni poziom bezpieczeństwa(czy zapewnia odpowiedni poziom amortyzacji uderzenia).
Nasza jednostka posiada specjalistyczny sprzęt badawczy dostosowany do najnowszych wymagań norm europejskich. Dzięki mobilności aparatury badawczej badanie możemy wykonać zarówno w naszym laboratorium, jaki i w miejscu wskazanym przez klienta. Po wykonaniu badań nawierzchni, klient otrzymuje raport z wynikami, który zawiera szczegółowe informacje dotyczące stanu i właściwości badanej nawierzchni.
Badania nawierzchni wykonujemy na terenie całej Polski od wielu lat. Zbadaliśmy już wiele rodzajów nawierzchni stosowanych na placach zabaw: nawierzchnie gumowe, nawierzchnie wylewane, maty przerostowe oraz wiele innych. Serdecznie zachęcamy do kontaktu oraz uzyskania bezpłatnej wyceny badań.
W zakresie nawierzchni badamy:
Zaufali nam:
Nawierzchnia placów zabaw coraz częściej stanowi istotny koszt całej inwestycji, dlatego powinna być regularnie kontrolowana od samego początku. Błędny dobór lub wybór niskiej jakości materiałów nawierzchni, bez potwierdzenia badaniami na miejscu, naraża inwestora na dodatkowe koszty wynikające często z konieczności przeprowadzenia niezbędnych prac naprawczych, a nawet w najgorszym wypadku wymiany całej nawierzchni.
Kontrola pomontażowa to nie wszystko, stan techniczny nawierzchni należy sprawdzać regularnie w całym okresie użytkowania obiektu. Tylko systematyczna ocena stanu nawierzchni pozwala nam zweryfikować czy amortyzacja uderzenia danej nawierzchni nie uległa pogorszeniu. Badanie amortyzacji uderzenia nawierzchni powinno być wykonane przy użyciu specjalistycznego sprzętu przez jednostkę o potwierdzonych kompetencjach.
Dokumenty odniesienia
PN-EN 1177 Nawierzchnie placów zabaw amortyzujących upadki. Wyznaczenie krytycznej wysokości upadku.
WSU oraz parametr HIC
Często pojęcia HIC oraz Wysokość Swobodnego Upadku (WSU) są ze sobą mylone. NIE SĄ TO POJĘCIA TOŻSAME! Niektórzy producenci i konstruktorzy niewłaściwie podają w dokumentacji wyrobu HIC zamiast WSU. Dla danego urządzenia zabawowego wyznaczamy wysokość swobodnego upadku, nie HIC.
Parametr HIC wykorzystujemy przy badanie amortyzacji nawierzchni. To wartość kryterium urazu głowy, który może powstać w wyniku uderzenia. Wartość ta jest obliczana za pomocą programu, który wbudowany jest w sprzęt do pomiaru uderzenia. Wygenerowana wartość HIC nie może przekroczyć wartości 1000.
Wysokość swobodnego upadku definiujemy jako największą odległość pionową między wyraźnie określoną powierzchnią podparcia ciała a znajdującą się niżej powierzchnią zderzenia. Podczas wyznaczania wysokości swobodnego upadku należy uwzględnić możliwe przemieszczenie urządzania i użytkownika.
Kontrola pomontażowa nawierzchni
Zgodnie z wymaganiami norm europejskich (PN-EN 1176-1;PN-EN 1176-7) nawierzchnia placu zabaw po zainstalowaniu, a przed formalnym oddaniem do użytku powinna zostać sprawdzona. Podczas kontroli pomontażowej nawierzchni przeprowadza się specjalne badanie w celu potwierdzenia poziomu amortyzacji zamontowanej nawierzchni w oparciu o krytyczną wysokość upadku urządzeń.
Warto zaznaczyć, że nawierzchni bezpiecznej nie da się zmierzyć organoleptycznie lub jedynie za pomocą głębokościomierza, co pozwoli określić jedynie grubość nawierzchni. Do sprawdzenia nawierzchni stosuje się specjalne urządzenie zgodne z normą PN-EN 1177, dzięki któremu możemy ocenić jakie właściwości amortyzacyjne ma dany rodzaj nawierzchni. Jeżeli wykryje się jakikolwiek nieprawidłowości zanim odda się obiekt do użytkowania należy je usunąć. Na tym etapie jesteśmy jeszcze w stanie wyegzekwować usunięcie nieprawidłowości przez firmę, która budowała dany obiekt. Jeżeli nieprawidłowości są wykryte po oddaniu obiektu najczęściej zgłaszającym jest opiekun poszkodowanego dziecka a to już jest zdecydowanie za późno.
W Europejskim Centrum Jakości i Promocji od wielu lat przeprowadzamy badanie oraz inspekcje pomontażowe nawierzchni placów zabaw. Sprzęt, który wykorzystujemy spełnia aktualne wymagania normy PN-EN 1177 co dodatkowo potwierdzają świadectwa wzorcowania naszej aparatury.
Dlaczego ECJiP?
W ECJiP posiadamy wieloletnie doświadczenie w badaniach i certyfikacji nawierzchni bezpiecznych, dzięki czemu wydawane przez nas sprawozdania z badań i certyfikaty są dobrze rozpoznawalne na rynku produktów rekreacyjno-sportowych. Bez problemu obsługujemy klientów zarówno krajowych jaki i zagranicznych. Współpracujemy z czołowymi producentami nawierzchni bezpiecznych. Jesteśmy jednostką, która stawia na długofalową współpracę. Staramy się poznać klienta oraz pomóc jak najlepiej zadbać o jakość i bezpieczeństwo jego wyrobów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z naszym konsultantem:
Paweł Przesmycki
tel. +48 535 525 256
certyfikacja@centrumjakosci.pl
Kontakt biuro
tel. (22) 478 55 11
biuro@centrumjakosci.pl