Certyfikacja zabawek
Oferujemy certyfikację zabawek, wydając dokumenty potwierdzające zgodność z normami serii PN-EN 71. Jako jednostka certyfikująca działamy zgodnie z zatwierdzonymi procedurami, posiadamy przeszkolony personel i nowoczesny sprzęt. W naszej jednostce proces certyfikacji obejmuje profesjonalną ocenę spełnienia wymagań określonych w aktualnie obowiązujących normach przedmiotowych.
Certyfikacja zabawek jest narzędziem mającym na celu unikanie niezgodności oraz zmniejsza ryzyko wprowadzenia wadliwego wyrobu na rynek. Dzięki prawidłowo przeprowadzonej certyfikacji firma zyskuje potwierdzenie spełnienia wymagań normatywnych przez niezależną trzecią stronę w postaci certyfikatu.
Codziennie podczas procesów certyfikacji oceniamy różne kategorie zabawek. Wydawane przez nas certyfikaty obejmują szeroką gamę zabawek dla najmłodszych. Serdecznie zachęcamy do kontaktu w celu dopasowania odpowiednich norm oraz uzyskania bezpłatnej wyceny procesu certyfikacji.
W zakresie zabawek certyfikujemy:
Zaufali nam:
Dokumenty odniesienia
PN-EN 71-1 Bezpieczeństwo zabawek – część 1 Właściwości mechaniczne i fizyczne
PN-EN 71-2 Bezpieczeństwo zabawek – część 2 Palność
PN-EN 71-3 Bezpieczeństwo zabawek – część 3 Migracja niektórych elementów
PN-EN 71-4 Bezpieczeństwo zabawek – część 4 Zestawy do eksperymentów chemicznych i podobnych działań
PN-EN 71-5 Bezpieczeństwo zabawek – część 5 Zabawki chemiczne (zestawy) inne niż zestawy eksperymentalne
Prócz tego do zabawek odnoszą się także przepisy „chemiczne” np. rozporządzenie 1907/2006 (REACH) oraz rozporządzenie 1272/2008 (CLP).
PN-EN 71-6 Ostrzeżenie w formie symbolu graficznego dotyczącego wieku
PN-EN 71-7 Bezpieczeństwo zabawek – część 7 Farby na palec – Wymagania i metody badań
PN-EN 71-8 Bezpieczeństwo zabawek – część 8 Zabawki aktywizujące przeznaczone do użytku domowego
PN-EN 71-9 Bezpieczeństwo zabawek – część 9 Organiczne związki chemiczne – Wymagania
PN-EN 71-10 Bezpieczeństwo zabawek – część 10 Organiczne związki chemiczne – Przygotowanie i ekstrakcja próbek
PN-EN 71-11 Bezpieczeństwo zabawek – część 11 Organiczne związki chemiczne – metody analityczne
PN-EN 71-12 Bezpieczeństwo zabawek – część 12 N-nitrozoaminy i substancje N-nitrozowe
PN-EN 71-13 Bezpieczeństwo zabawek – część 13 Zapachowe plansze do gier, smakowe plansze do gier, zestawy kosmetyczne oraz zestawy smakowe
PN-EN 71-14 Bezpieczeństwo zabawek – część 14 Trampoliny do użytku domowego.
PN-EN 62115 Bezpieczeństwo zabawek elektrycznych
EN 60825-1 Bezpieczeństwo urządzeń laserowych — Część 1: Klasyfikacja sprzętu i wymagania
ISO 8124 Bezpieczeństwo zabawek
ASTM F963-17 Standardowa specyfikacja bezpieczeństwa konsumentów dotycząca bezpieczeństwa zabawek opracowana przez American Society for Testing and Materials (ASTM)
Certyfikaty akredytowane wydajemy wyłącznie na normy znajdujące się w zakresie naszej akredytacji. Aktualny zakres akredytacji można sprawdzić na stronie: Zakres akredytacji jednostki certyfikującej wyroby AC 184 .
Zabawka – co to takiego?
Zgodnie z dyrektywą zabawkową, za zabawkę uznaję się produkty zaprojektowane lub przeznaczone, (wyłącznie lub nie) do użytku podczas zabawy przez dzieci poniżej 14 roku życia(0-14). Na podstawie definicji za dolną granice przyjmujemy pierwszy dzień życia dziecka a jako górną granicę przyjmujemy 14 lat. W przepisach znajdziemy również szczególne wymagania dla zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 36 miesiąca życia.
Wymagania normy EN 71
Norma europejska EN 71 określa wymogi bezpieczeństwa dla zabawek. Zgodność z tą normą jest prawnie wymagana jeśli zabawka sprzedawana jest na terenie Unii Europejskiej. Norma ta dzieli się na 11 części, z czego trzy pierwsze w większości przypadków są najistotniejsze.
- EN 71-1 Właściwości mechaniczne i fizyczne
PN-EN 71-1 określa wymogi oraz metody badań właściwości mechanicznych i fizycznych zabawek. Ma zastosowanie do normalnego użytkowania zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 14 roku życia, w tym piłek, rowerów, latawców i balonów. Ta europejska norma określa również wymagania dotyczące pakowania, znakowania i etykietowania, metody badań oraz opracowania instrukcji obsługi.
- EN 71-2 Palność
PN-EN 71-2 określa materiały łatwopalne, które są zakazane w produkcji wszystkich zabawek oraz określa wymagania dotyczące palności niektórych zabawek podczas kontaktu z ogniem.
- EN 71-3 Specyfikacja migracji niektórych pierwiastków chemicznych
Ta część normy określa wymagania i metody badań dla migracji niektórych pierwiastków chemicznych z materiałów, z których została wykonana zabawka (opakowania nie są objęte tą normą). Badaniami jest objęte ulatnianie się pierwiastków między innymi z farb, lakierów, tkanin pochodzenia naturalnego albo syntetycznego, metali, szkła, drewna, skóry itd.
Zakres usług
W zależności od wybranego programu certyfikacji oraz specyfiki wyrobu konieczne może być wykonanie badań, pomiarów, obliczeń lub kombinacji tych czynności w celu sprawdzenia zgodności parametrów produktu z przewidzianymi dla niego normami. Oferta Europejskiego Centrum może obejmować zarówno certyfikację wyrobów, jak i przeprowadzanie niezbędnych do tego badań, obliczeń sprawdzających czy pomiarów zebranych w lokalizacji wskazanej przez klienta. Nasza firma dysponuje zarówno własnym laboratorium pozwalającym na przeprowadzenie rozmaitych procedur badawczych, a także sprzętem do przeprowadzania pomiarów w terenie.
Dlaczego ECJiP?
Aby uzyskać certyfikat dla wyrobu zaleca się skorzystanie z usług jednostki certyfikującej o potwierdzonych kompetencjach – takiej jak nasza.Dzięki temu można uzyskać pewność co do rzetelności i dokładności oceny parametrów produktu w kontekście ich zgodności z odpowiednimi normami.W ECJiP posiadamy wieloletnie doświadczenie w certyfikacji zabawek, dzięki czemu wydawane przez nas certyfikaty są dobrze rozpoznawalne na rynku. Bez problemu obsługujemy klientów zarówno krajowych jaki i zagranicznych. Jesteśmy jednostką, która stawia na długofalową współpracę. Staramy się poznać klienta oraz pomóc jak najlepiej zadbać o jakość i bezpieczeństwo jego wyrobów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z naszym konsultantem:
Paweł Przesmycki
tel. +48 535 525 256
certyfikacja@centrumjakosci.pl
Kontakt biuro
tel. (22) 478 55 11
biuro@centrumjakosci.pl