Audyt Energetyczny Przedsiębiorstwa
W związku z wprowadzeniem obowiązku wykonania audytu energetycznego dla dużych podmiotów ECJiP oferuje wykonanie audytu w oparciu o normę PN-EN 16247. Zapewniamy możliwość spełniania ustawowego obowiązku przy jednoczesnym zaproponowaniu optymalnych rozwiązań poprawy efektywności energetycznej. Audyt energetyczny wykonywany przez naszych ekspertów obejmuje szczegółowy przegląd co najmniej 90% całkowitego zużycia energii w przedsiębiorstwie. Celem audytu jest przeprowadzenie szczegółowych obliczeń służących poprawie efektywności energetycznej oraz spełnienie obowiązku. Podstawą prawna obligująca do wykonywania audytu energetycznego jest ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r. wynikająca z zapisów dyrektywy parlamentu europejskiego i rady 2012/27/ue. Obowiązek wykonania audytu energetycznego raz na cztery lata został nałożony na przedsiębiorstwa, które zatrudniają więcej niż 250 osób lub których obrót przekracza 50 mln euro.
Korzyści
z przeprowadzenia audytu energetycznego
Oferta
Wycena audytu energetycznego jest sprawą indywidualną. Ostateczna wycena i czas trwania uzależnione są od zakresu audytu, który ustalany jest z zamawiającym dopiero po zapoznaniu się z charakterem zakładu. Chcesz poznać dokładny koszt usługi – skontaktuj się z nami!
Masz pytania dotyczące audytu energetycznego?
Napisz lub zadzwoń,
postaramy się udzielić Ci odpowiedzi.
Zaufali nam:
Kto ma obowiązek?
Zgodnie z przyjętą ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, duże przedsiębiorstwo to podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który w okresie dwóch ostatnich lat obrotowych, liczonych osobno dla każdego roku, spełnił jeden z poniżej przedstawionych wymogów:
W celu zapoznania się z interpretacją Urzędu Regulacji Energetyki dotyczącej obowiązku audytowego zapraszam na stronę:
https://www.ure.gov.pl/pl/efektywnosc-kogenerac/efektywnosc-energetyczn/audyt-energetyczny-prze/7127,W-zwiazku-z-obowiazkiem-sporzadzania-audytu-energetycznego-przedsiebiorstwa-wyni.html
Ustawa o efektywności energetycznej
z dnia 20 maja 2016 roku – każda duża firma działająca na terenie Polski jest zobowiązana do przeprowadzania okresowego audytu energetycznego.
Wymóg ten wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 roku w sprawie efektywności energetycznej.
Cel audytu
Audyt energetyczny przedsiębiorstwajest procedurą mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących proponowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii. Zgodnie z normą PN-EN 16247
Celem audytu może być:
A jego przedmiotem oceny może być:
Co zawiera audyt energetyczny?
Audyt energetyczny składa się z:
Zakres prac audytowych obejmuje:
Zasady przeprowadzania audytu
Zasady przeprowadzania audytów energetycznych przedsiębiorstwa zostały opisane w Art. 36 oraz 37 Ustawy o Efektywności Energetycznej z dnia 20 maja 2016 r.
„Art. 36. 3. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa przeprowadza:
1) podmiot niezależny od audytowanego przedsiębiorcy, posiadający wiedzę oraz doświadczenie zawodowe w przeprowadzaniu tego rodzaju audytu;
2) ekspert audytowanego przedsiębiorcy, jeżeli nie jest on bezpośrednio zaangażowany w audytowaną działalność tego przedsiębiorcy.”
„Art. 37. 1. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest procedurą mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących proponowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa:
1) należy przeprowadzać na podstawie aktualnych, reprezentatywnych, mierzonych i możliwych do zidentyfikowania danych dotyczących zużycia energii oraz, w przypadku energii elektrycznej, zapotrzebowania na moc;
2) zawiera szczegółowy przegląd zużycia energii w budynkach lub zespołach budynków, w instalacjach przemysłowych oraz w transporcie, odpowiadających łącznie za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii przez to przedsiębiorstwo;
3) powinien opierać się, o ile to możliwe, na analizie kosztowej cyklu życia budynku lub zespołu budynków oraz instalacji przemysłowych, a nie na okresie zwrotu nakładów, tak aby uwzględnić oszczędności energii w dłuższym okresie, wartości rezydualne inwestycji długoterminowych oraz stopy dyskonta.”
4) Przedsiębiorca jest zobowiązany do przechowania, do celów kontrolnych, danych dotyczących audytu energetycznego przedsiębiorstwa, przez 5 lat.
Z obowiązku przeprowadzania audytu energetycznego zwolniony jest przedsiębiorca posiadający Certyfikat na system zarządzania energią określony we właściwych normach np. PN-EN ISO 50001 lub posiadający system zarządzania środowiskowego EMAS, o którym mowa w art. 2 pkt 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z 25 listopada
Ważne
Przykładowa procedura audytu energetycznego
Zgodnie z przyjętą ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, duże przedsiębiorstwo to podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który w okresie dwóch ostatnich lat obrotowych, liczonych osobno dla każdego roku, spełnił jeden z poniżej przedstawionych wymogów:
Wizyta wstępna
Audytor uzgadnia ze zleceniodawcą podstawowe warunki przeprowadzenia audytu, określa jego cel oraz czas realizacji, informuje o możliwych ograniczeniach wpływających na zakres lub procedurę wykonania audytu, wskazuje możliwości poprawy efektywności energetycznej.
Spotkanie rozpoczynające
Audytor uzgadnia ze zleceniodawcą harmonogram prac oraz otrzymuje kontakt do osoby współpracującej z nim podczas wykonywania audytu.
Ponadto zleceniodawca zobowiązuje się do przekazania niezbędnych danych do przeprowadzenia audytu oraz informuje o audycie pracowników, których on dotyczy.
Zbieranie danych
Audytor wraz z osobą współpracującą gromadzi dane takie jak:
wykaz systemów, procesów i wyposażenia zużywających energię; szczegółowe charakterystyki obiektu audytowanego; zużycie energii; projekty oraz dokumenty dotyczące utrzymania i eksploatacji; aktualne i planowane taryfy i ceny; stan systemu zarządzania energią (gospodarki energetycznej).
Praca w terenie
Audytor prowadzi własne badania i obserwacje, kontroluje obiekty przewidziane do audytu, stara się ocenić rzeczywiste wykorzystanie energii w obiekcie oraz zbadać działania mające wpływ na zużycie i efektywność energetyczną.
Analiza
Audytor analizuje faktyczny stan zużycia energii oraz określa możliwe środki poprawy efektywności energetycznej a podstawie zebranych danych oraz własnych badań.
Raport
Raport – to dokument końcowy przeznaczony dla zleceniodawcy, zawierający syntetyczną ocenę, wnioski i zalecenia.
Spotkanie końcowe
Audytor przekazuje zleceniodawcy raport z audytu, omawia zawarte w nim zalecenia i udziela niezbędnych wyjaśnień.
Przykładowy cennik
Audyt energetyczny przedsiębiorstw (podstawowy audyt w oparciu o zidentyfikowane zużycia) | od 11 000 PLN |
Audyt efektywności energetycznej | od 3 000 PLN |
Wdrożenie systemu zarządzania energią zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 50001 na indywidualne zamówienie | od 10 000 PLN |
Wdrożenie systemu zarządzania energią PN-EN ISO 50001 + certyfikacja PN-EN ISO 50001 | od 14 000 PLN |
PAKIET PREMIUM audyt energetyczny przedsiębiorstw audyt w oparciu o zidentyfikowane zużycia wdrożenie systemu zarządzania energią PN-EN ISO 50001 certyfikacja PN-EN ISO 50001 | od 18 000 PLN |
Przegląd energetyczny zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 50001 | od 3 000 PLN |
Audyt systemu zarządzania energią zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 50001 | od 2 000 PLN |
Audyt energetyczny zgodnie z normami PN-EN 16247 i PN-EN 16212 | od 9 000 PLN |
Audyt termomodernizacyjny i remontowy | od 4 000 PLN |
Konsultacje w zakresie wdrożenia systemu zarządzania energią zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 50001 przeglądu energetyczny zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 50001 audytu systemu zarządzania energią zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 50001 | od 1000 PLN |
Proponowane rozwiązania energetyczne dla firm w ECJIiP
Nasza firma oprócz audytu energetycznego oferuje:
Jeśli szukasz dla swojej firmy rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju, a nie wiesz od czego zacząć to skontaktuj się z naszym zespołem. Więcej na:
link1
link2
AUDYT ENERGETYCZNY – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Dlaczego ECJiP?
Zespół naszych audytorów energetycznych pracuję na terenie całej Polski od wielu lat. Dzięki współpracy z dużą ilością firm (ponad 1000 zadowolonych klientów) mamy szerokie doświadczenie w wielu branżach. Realizowaliśmy procesy audyty energetyczne zarówno dla dużych firm jak zakłady produkcyjne jak i dla małych oraz średnich przedsiębiorców. Ze swojej strony możemy zapewnić Państwa o wysokiej jakości oferowanych przez nas usług oraz w pełni kompleksowym podejściu. Raport z audytu przygotowujemy dla firm fachowo, skutecznie i szybko. Dodatkowo służymy głosem doradczym w przypadku kontroli.
Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z naszym konsultantem:
Eliza Koralewska
tel. +48 608 309 773
eliza@centrumjakosci.pl
Kontakt biuro
(22) 478 55 11
biuro@centrumjakosci.pl