CERTYFIKACJA ZKP

ECJiP oferuje kompleksową pomoc we wdrożeniu oraz certyfikację systemu Zakładowej Kontroli Produkcji. Certyfikat ZKP potwierdza usystematyzowanie działań w zakresie wewnętrznej kontroli jakości i bezpieczeństwa wyrobów. Nasi eksperci zapewnią udokumentowanie procesów produkcyjnych oraz wyznaczeniu trafnych środków zapobiegawczych w celu uniknięcia możliwych niezgodności.
Korzyści z wdrożenia
i certyfikacji
ZKP
Certyfikat ECJiP stanowi udokumentowany dowód prawidłowo funkcjonującego systemu ZKP w Twojej firmie.
Koszt uzyskania certyfikatu ZKP
Koszt certyfikacji ZKP jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak skala działalności, rodzaj produkcji czy stopień skomplikowania procesów. Warto jednak podkreślić, że wydatki te stanowią inwestycję w jakość oraz bezpieczeństwo produkcji, co przekłada się na zadowolenie klientów i wzrost konkurencyjności na rynku. Dlatego decyzja o wdrożeniu i certyfikacji ZKP powinna być rozważana jako strategiczny krok w rozwoju przedsiębiorstwa. Cenę certyfikacji wyliczamy indywidualnie.

Masz pytania dotyczące ZKP?
Napisz lub zadzwoń,
postaramy się udzielić Ci odpowiedzi.
Co to jest ZKP?
ZKP (Zakładowa Kontrola Produkcji) stanowi wewnętrzną formę kontroli produkcji prowadzoną przez producenta. Taka kontrola to obowiązek każdego producenta wytwarzającego wyroby budowlane. Stosowanie praktyk zgodnych z zakładową kontrolą produkcji pozwala zapewnić firmie wyższą jakość oraz przede wszystkim bezpieczeństwo wytwarzanych produktów oraz ich użytkowników. Wprowadzenie do obrotu wyrobów budowalnych może odbywać się w ramach obszaru zharmonizowanego bądź niezharmonizowanego.
Podstawa Prawna ZKP
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane:
- art. 5 definiuje podstawowe wymagania, które musi spełniać obiekt budowlany
- art. 10 określa wyroby, jakie mogą by stosowane przy wykonywaniu obiektów budowlanych
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. zwane w skrócie CPR (Construction Products Regulation) określa zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych – Obowiązujące od 1 lipca 2013 r.
Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności:
- art. 5 definiuje warunki udostępniania wyrobów budowlanych nieobjętych harmonizacją na rynku krajowym
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym
Dla kogo jest certyfikacja Zakładowej Kontroli Produkcji?
Certyfikacja ZKP dedykowana jest wszystkim producentom wyrobów budowlanych, którzy chcą zadbać o wysoki poziom jakości i bezpieczeństwa wytwarzanych produktów.
Wdrożenie ZKP
Proces wdrożenia Zakładowej Kontroli Produkcji w przedsiębiorstwie jest oparty o normę ISO 9001, czyli wymagania, które musi spełniać organizacja w zakresie systemu zarządzania jakością. Wszyscy producenci, którzy mają certyfikat ISO 9001, spełniają równocześnie wymagania stawiane przez system ZKP. Firmy nieposiadające systemu ISO 9001, które chcą wdrożyć system ZKP, są i tak zmuszone do spełniania wytycznych zawartych w tej normie. Aby móc wdrożyć ZKP, należy najpierw przeprowadzić wstępny audyt, który obejmuje analizę systemu zarządzania pod kątem spełniania wymagań normy ISO 9001.
Audytorzy rekomendowani przez Europejskie Centrum Jakości i Promocji specjalizują się we wdrażaniu systemu ZKP. Posiadamy doświadczenie w świadczeniu kompleksowych usług systemów zarządzania dla firm. Zaufało nam ponad 200 firm.
System ZKP wprowadza procedury oraz instrumenty kontroli nad poszczególnymi obszarami produkcji w przedsiębiorstwie. Między innymi konieczność prowadzenia udokumentowanej produkcji, kontrolę produkcji w zakładzie oraz kontrolę dostaw i kontrolę dostawców.
Duże powodzenie Dokumentacja systemu ZKP powinna być odpowiednio dostosowana do specyfiki działalności. Dokumentacja ZKP obejmuje takie elementy, jak:
Księga kontroli produkcji opisująca zakres, jaki obejmuje zakładowa kontrola produkcji
Specyfikacje techniczne dla wyrobów sporządzone zgodnie z dokumentami odniesienia
Udokumentowane procedury oraz instrukcje, które obejmują:
Dokumenty informacyjne
Do tego rodzaju dokumentów zaliczamy:
Certyfikacja ZKP
Gdy proces wdrożenia systemu Zakładowej Kontroli Produkcji zostanie zakończony pomyślnie, następuje przygotowanie do procesu certyfikacji przez uprawnioną jednostkę certyfikującą. Jednostka przygotuje stosowne dokumenty, przeprowadzi proces oceny zgodności w oparciu o dokumentację wdrożeniową producenta. Po audycie certyfikacyjnym jednostka wyda decyzje o przyznaniu/nieprzyznaniu certyfikatu. Uzyskany certyfikat jest przyznawany na czas spełnienia wymagań i norm, które są kontrolowane podczas corocznych audytów przeprowadzanych przez jednostkę certyfikującą.
Warto dodać, że Certyfikacja ZKP nie odnosi się bezpośrednio do jakości wyrobu budowlanego, ale bardziej skupia się na ocenie działań podejmowanych przez producenta. System ZKP ma za zadanie sprawdzić: czy produkcja wyrobu jest powtarzalna, czy otrzymywany produkt finalny spełnia założone wymagania techniczne. Certyfikacja ZKP ma na celu zminimalizowanie wad produktu oraz zapewnienie poprawnej, zgodnej z procedurami produkcji.
Dlaczego warto postawić na certyfikację ZKP przez nas?
Decydując się na certyfikację ZKP przez Europejskie Centrum Jakości i Promocji (ECJiP), wybierasz jednostkę o sprawdzonych kompetencjach. Zespół wykwalifikowanych specjalistów zapewnia profesjonalne wsparcie na każdym etapie procesu certyfikacji. Dzięki temu możesz być pewien, że proces certyfikacji ZKP przebiegnie sprawnie i efektywnie.

Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami.