ECJiP zajmuje się certyfikacją Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności od wielu lat. Zapewniamy możliwość uzyskania certyfikatu ISO 22000 po pomyślnym wdrożeniu systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności. Certyfikat ISO 22000 stanowi obiektywne potwierdzenie zorientowania procesów Twojej organizacji na wspomaganie koncepcji ustrukturyzowanego zarządzania bezpieczeństwem żywności. Posiadanie certyfikatu ISO 22000:2018-08, w zależności od branży, daje możliwość uzyskania dodatkowych punktów w przetargach oraz ubiegania się o różnego rodzaju dotacje.

Korzyści z wdrożenia
i certyfikacji
ISO 22000

Sprawny i przejrzysty system zarządzania
Wdrożenie podejścia opartego na identyfikacji i kontrolowaniu ryzyka
Możliwość lepszego oszacowania potrzeb klientów
Zwiększenie konkurencyjności (wiele sieci handlowych podejmuje współpracę wyłącznie z podmiotami posiadającymi certyfikat ISO 22000)
Wzrost satysfakcji klientów
Zwiększenie wydajności procesów
Zmniejszenie ponoszonych kosztów

Certyfikat ECJiP stanowi udokumentowany dowód prawidłowo funkcjonującego systemu ISO 22000 w Twojej firmie.

Cena certyfikatu ISO jest kwestią bardzo indywidualną. Koszt wdrożenia certyfikatu zależy od wielu czynników. Główne czynniki wpływające na cenę certyfikacji to wielkość firmy, ilość i stopień złożoności procesów występujących w organizacji oraz liczby zatrudnionych pracowników.
Chcesz poznać koszt wdrożenia certyfikatu w Twojej firmie – skontaktuj się z nami!

Jest to międzynarodowa norma: PN-EN ISO 22000:2018-08 – SYSTEM ZARZĄDZANIA BEZPIECZEŃSTWEM ŻYWNOŚCI, która określa wymagania dla Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności. Łączy w sobie system HACCP (system zapewniający uzyskiwanie bezpiecznej żywności) i Dobrych Praktyk (produkcyjnych, dystrybucyjnych, higienicznych itp.).

Charakter ogólny wymagań normy ISO 22000 umożliwia ich zastosowanie we wszystkich organizacjach związanych z łańcuchem żywnościowym, niezależnie od specjalizacji, wielkości czy złożoności, również przy uwzględnieniu już wdrożonych standardów jakości. Norma ISO 22000 skierowana jest głównie do branży rolno-spożywczej, producentów żywności, hurtowników i dystrybutorów produktów spożywczych, do restauracji oraz hoteli. Do grona zainteresowanych wdrożeniem powyższej normy należą również: producenci opakowań, urządzeń i maszyn, firmy zajmujące się transportem i magazynowaniem żywności.

Producenci płodów rolnych,
Producenci pasz,
Producenci produktów pierwotnych,
Producenci środków żywnościowych,
Firmy transportowe i logistyczne,
Strefę detalicznego zbytu produktów (sklepy, markety),
Strefę usług żywieniowych (restauracje, bary, catering),
Producenci maszyn i urządzeń,
Producenci opakowań,
Producenci środków czystości,
Producenci składników i substancji dodatkowych,
Producenci środków ochrony roślin,
Producenci leków i środków dietetycznych,
Firmy usługowe,
Inne firmy występujące w łańcuchu żywnościowym

Wdrożenie oraz posiadanie certyfikowanego systemu zgodnie z normą PN-EN ISO 22000:2018-08 niesie ze sobą wiele korzyści takich jak: zapewnienie bezpieczeństwa żywności, wzrost efektywności produkcji, podwyższenie jakości wyrobów, zwiększenie konkurencyjności i poszerzenie rynku zbytu. Posiadanie Certyfikatu ISO 22000:2018-08, w zależności od branży, daje możliwość uzyskania dodatkowych punktów w przetargach oraz ubiegania się o różnego rodzaju dotacje.

Możliwość integracji systemów jakości

ISO 22000 to standard dedykowany firmom, które planują integrować swoje systemy jakościowe, takie jak ISO 9001, z Systemem Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności, z uwzględnieniem przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności. Ten system łączy kluczowe elementy gwarantujące bezpieczeństwo żywności w całym łańcuchu dostaw i produkcji, obejmując interaktywną komunikację, jednolity system zarządzania, środki kontroli zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności poprzez wstępnie wymagane programy i plany HACCP, a także skupienie się na ciągłym ulepszaniu i aktualizowaniu systemów zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności.

Wdrożenie normy ISO 22000

Wdrożenie ISO 22000:2018-08 odbywa się w następującym porządku:

audyt zerowy – konsultant/audytor wdrażający (zewnętrzny, wiodący) zapoznaje się z funkcjonowaniem organizacji,
powołanie i przeszkolenie osoby, mającej pełnić funkcję Pełnomocnika ds. Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności,
przygotowanie wdrożenia na zgodność z normą: sporządzenie dokumentacji, księgi jakości, uwzględnienie procedur,
audyt sprawdzający,
przygotowanie do audytu certyfikującego.

Certyfikacja ISO 22000:2018-08 odbywa się w kilku etapach:

audyt wstępny – audytor zewnętrzny z wybranej jednostki certyfikującej zapoznaje się z dokumentacją organizacji, w celu sprawdzenia, czy wszystkie wymagania normy zostały wdrożone,
audytor ocenia, czy wszystkie elementy normy zostały wdrożone,
audyt – sprawdzenie, realizacji zapisów zgodnie z wdrożoną dokumentacją, czyli zbadanie jak system funkcjonuje w rzeczywistości,
wydanie raportu,
wydanie dyspozycji o możliwości przyznania Certyfikatu.

W związku z tym, że Certyfikat ISO 22000:2018-08 wydawany jest na 3 lata, w drugim i w trzecim roku należy przeprowadzić audyt nadzoru. Coroczne audyty nadzoru mają na celu ciągłą optymalizację procesów. Po trzech latach przeprowadzany jest audyt recertyfikacji. Przystąpienie do tego audytu stanowi potwierdzenie długoterminowego zaangażowania organizacji w System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności.

Zespół naszych konsultantów pracuję na terenie całej Polski od wielu lat. Dzięki współpracy z dużą ilością firm (ponad 1000 zadowolonych klientów) mamy szerokie doświadczenie w wielu branżach. Realizowaliśmy procesy certyfikacji systemu ISO 22000 zarówno dla dużych firm jak zakłady produkcyjne jak i dla małych oraz średnich przedsiębiorców. Ze swojej strony możemy zapewnić Państwa o wysokiej jakości oferowanych przez nas usług oraz w pełni kompleksowym podejściu. Certyfikat ISO 22000 przygotowujemy dla firm fachowo, skutecznie i szybko. Załatwiamy wszystkie sprawy formalne związane z uzyskaniem certyfikatu oraz służymy głosem doradczym w przypadku wszystkich audytów i kontroli.

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami.

(22) 478 55 11
biuro@centrumjakosci.pl
Imię
Nazwisko
Email
Wiadomość

The form has been submitted successfully!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.